Strażackie śpasy - Ząb 2012
W najwyżej położonej miejscowości w Polsce w niedzielę 12 sierpnia odbyły się V Małopolskie zawody sikawek konnych zwane Strażackimi śpasami. Na tegoroczne zmagania do Zębu przybyły 23 zastępy w tym 3 kobiece. Oprócz drużyn z Polski w zawodach wzięli również udział zespoły z Czech i Słowacji. Wszystkie ekipy posiadały różnego rodzaju sikawki konne, niektóre mające nawet ponad 100 lat. Drużyny występowały w historycznych strojach, które wraz z sikawkami podlegały ocenie jury. Zadaniem każdego zastępu było pokonanie toru przeszkód, następnie budowa linii ssawnej o raz gaśniczej w celu załamania tarczy. Padający podczas zmagań deszcz dodał sporej trudności w pokonywaniu toru przeszkód, który za jego sprawą stał się bardzo śliski. Śmiechu i zabawy nie zabrakło, a na koniec wszyscy zostali zwycięzcami, bo liczy się to, że mogli się spotkać i wspólnie bawić po raz kolejny, a publiczność mogła z zachwytem podziwiać historyczny sprzęt i umundurowanie strażackie, przy pomocy, którego nasi dziadkowie gasili pożary.